KABLO KANALLARI


 • 040 UKY 050 - Pregalvaniz Kablo Kanalı (050x40x0,6mm)
 • 040 UKY 100 - Pregalvaniz Kablo Kanalı (100x40x0,6mm)
 • 040 UKY 100 - Pregalvaniz Kablo Kanalı (100x40x0,75mm)
 • 040 UKY 150 - Pregalvaniz Kablo Kanalı (150x40x0,8mm)
 • 040 UKY 200 - Pregalvaniz Kablo Kanalı (200x40x0,8mm)
 • 040 UKY 300 - Pregalvaniz Kablo Kanalı (300x40x1mm)
 • 040 KM 200 - Kablo Merdiveni (Pregalvaniz)
 • 040 KM 300 - Kablo Merdiveni (Pregalvaniz)
 • 040 KM 400 - Kablo Merdiveni (Pregalvaniz)

Kablo Kanalı

Kablo kanalı (kablo tavaları), elektrik enerjisi taşıyan tüm kabloların işletme içerisinde dağıtımı ve organizasyonu için kullanılmaktadır.

Kablo Kanalı Ne İşe Yarar?

Kablo kanalları;

 • Elektrik enerjisi taşıyan kablolar (düşük-orta-yüksek gerilim kabloları),
 • Haberleşme kabloları (Cat, Fiber vb.),
 • Aydınlatma kabloları,
 • Busbar sistemi
 

türündeki kabloların/iletim hatlarının, işletme içerisinde sağlıklı bir şekilde taşınması, düzenli(reglajlı) olması ve konumlandırılmasının, elektrik tesisat yönergelerine en uygun şekilde yapılması için zaruridir. Ayrıca makine/cihaz değişimi, bakımı ve yeniden devreye alma işlemleri sırasında kabloların sıralarının belli olması, iş güvenliği ve hız açısından oldukça önemlidir.

Kablo Kanalı Çeşitleri

Kablo kanallarının ; pregalvaniz ve sıcak daldırma olmak üzere 2 çeşidi bulunmaktadır. Her çeşidin kullanım alanları ve amaçlarında çeşitli farklar bulunmaktadır.

Pregalvaniz Kablo Kanalı Türü: Pregalvaniz kablo kanalı türünde, çinko ile kaplama işleminde her iki tarafa eşit miktarda çinko kaplama işlemi uygulanmaktadır. C1 ve C2 korozyon kategorilerinde kullanımı önerilmektedir. Ekonomik ve dayanımlı bir çözüm olan pregalvaniz kablo kanalı çeşitlerine ve projenize uygun kanalı belirlemek için ücretsiz online keşiflendirme aracı olan Proje-M’e websitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Sıcak Daldırma Kablo Kanalları: Bu yöntemle üretilen kablo kanalları, sac malzemenin çinko potası (eriyiği) içerisine atılarak tüm yüzeylerin minimum 45 mikron çinko ile kaplanması ile oluşur. Yüksek sıcaklıkta, çinko külçelerinin havuza daldırılarak oluşturulan bu yöntem ile kablo kanalları, korozyona (pas) karşı yüksek dayanımlı hale gelirler. C3 – C6 korozyon kategorileri arasında bulunan alanlarda güvenle kullanılabilirler.

Ayrıca renkli kablo kanalı kullanmak isteyen işletmeler; pregalvaniz ve sıcak daldırma kategorilerinden işletmenin ihtiyacına göre seçim yapıp renkli olarak sipariş verebilmektedirler. EAE kablo kanalı standard olarak herhangi bir boyama işlemi görmez ancak talep halinde renkli kablo kanalı üretimi değerlendirilir. Kablo kanalı fiyatı ise boyama işlemi ile belli derecede değişkenlik gösterip boyama işleminden önce işletmeye fiyatlar hakkında bilgi verilir.

Bunların dışında; metal kablo kanalı ve alüminyum kablo kanalı olarak ihtiyaca göre kanal temini mümkündür. Metal kablo kanalları korozyona karşı dayanıklı olup yüksek işlem hacmine sahip işletmeler tarafından korozyona karşı koruma amaçlı tercih edilebilmektedir.

Kullanım yerlerine göre ise kablo kanalları;

 • Sıvı üstü kablo kanalı
 • Sıva altı kablo kanalı
 

olmak üzere ikiye ayrılabilir. Sıva altı kablo kanalları özellikle enerjinin son kullanıcı elektronik ürünlerine buatlar ile aktarılacağı iç tesisat işlemlerinde kullanılırlar. Ayrıca mevzuat ve işin özelliği gereği kabloların sıva üstü kullanımının sakınca bulunduğu işlemlerde tercih edilebilirler. Sıva altı kablo kanallarında her bir kablo türü için içeriğinde kabloların geçebileceği çeşitli boyutlarda iç hazneler bulunmaktadır. EAE markalı sıva altı kablo kanallarına sitemizden ulaşılabilir.

İç tesisat uygulamalarında spiral kablo kanalı veya diğer bir deyiş ile omurga kablo kanalı ayrıca kullanılmaktadır. Genellikle buattan çıkış alınmış kabloların düzenli bir biçimde son kullanıcıya ulaştırılması için tercih edilmektedirler.

Kablo kanalları; panodan kabloların enerji tüketen makinelere taşınması için önemli bir rol oynamaktadır. Panonun boyutlarına göre geniş kablo kanalı seçeneklerine elektrikticaret.com üzerinden ulaşılabilir.

Kablo Kanalı Nerelerde Kullanılır?

Kablo kanalları ; enerji iletimi için kablo tesisatı düzenlenmiş her endüstride kullanılabilir. Özellikle;

 • Fabrika ve atölyeler,
 • Küçük / Orta ölçekli işletmeler,
 • Oteller,
 • Sanayi kuruluşları,
 • Üretim alanları,
 • Hastaneler,
 • Otoparklar,
 • Gıda tesisleri
 

gibi alanlarda (sınırlı olmamak üzere) kullanılabilirler.

Kablo Merdiveni Ne İşe Yarar?

Kablo merdivenleri, kabloların güvenli ve düzenli bir şekilde taşınmasında önemli rol oynayan bir kablo taşıma sistemidir.

Kablo kanallarından farkı ; dinamik yapısı sayesinde bir doğrultuda katlanabiliyor oluşudur. Bu yapısı sayesinde çeşitli hacim ve alanlarda rahatlıkla kullanılabilirler. Farklı genişlik , yükseklik ve kalınlık opsiyonları bulunmaktadır. Kullanılacak kablonun fiziki özelliklerine göre kablo merdiveninin ölçülerinde seçim yapılabilir. Tüm kablo merdiveni çeşitlerine sitemizden ulaşılabilir.

Kablo merdiveni fiyatları; boyutlar ve kablo merdivenin imal edildiği materyallere göre değişkenlik gösterir. Kablo merdiveni fiyat listesi sitemizde ilgili kategorilerde yayımlanmaktadır. EAE kablo merdivenleri; sağladığı tek yöne katlanabilme özelliği ile her hacime tam uyum sağlamaktadır.

Uygun Fiyatlı Kablo Kanalları Elektrikticaret.com'da!

ElektrikTicaret.com ile kaliteli kablo kanalı ve kablo merdiveni fiyat listesineonline olarak ulaşabilir , tekliflendirebilir ve satın alabilirsiniz.

ElektrikTicaret.com tarafından sunulan kablo kanalları yeni nesil teknolojik araçlar ile üretilmektedir. Üretilen kablo kanallarının kalite testleri yapılmakta ve üretim süreçleri sürekli olarak izlenmektedir. 3. Kuruluşlar tarafından üretim ve yönetim süreçleri sertifikalandırılmaktadır.

Tüm bu süreçlerde; ElektrikTicaret.com, kaliteli çözümü en uygun fiyatla buluşturmak için en uygun materyali seçmekte ve sektörel üretim yaklaşımlarını yakından takip etmektedir.

Ayrıca kablo kanalları ile tam uyumlu şekilde üretilen askı sistemlerine elektrikticaret.com’dan ulaşabilirsiniz.

Kablo Kanalı Satın Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Kablo kanalı seçiminde dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Bu kriterleri göz önünde bulundurmadan önce işletmenin özelliklerine göz atmak gerekmektedir. Sırasıyla;

 • İşletmenin kablolama yapılacak bölümündeki fiziksel özellikleri ( nem, ısı, su buharı durumu vb.),
 • şletmede kullanılacak ortalama kablo çapı ve ağırlıkları,
 • şletmede tercih edilecek askılama sistemi ve özellikleri,
 

gibi konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Zira bu özellikler kablo kanalı seçiminin doğru yapılması için kritik bir öneme sahiptir. Ayrıca aydınlatma armatürleri kablo kanalları ile sıkça kullanıldığından dolayı bu hususta göz önünde bulundurulmalıdır.

Kablo kanalının seçiminde ise aşağıdaki fiziksel özellikler ile işletmenin ihtiyaçları doğru belirlenip tercih yapılmalıdır. Genel olarak;

 • Kablo kanalının pregalvaniz veya sıcak daldırma türünde olması,
 • Kablo kanalının eni,
 • Kablo kanalının et (sac derinliği) kalınlığı,
 • Kablo kanalının dikey yüksekliği,
 • Kablo kanalının test edilmiş yük taşıma kapasitesi,
 • Kablo kanalının yük altında seğim miktarı,
 • Kablo kanalının mukavemeti ve delikli yapısı,
 

konularına özellikle dikkat edilmelidir. Tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak kablo kanallarına ve sahada kablo kanalı ile kullanmak istediğiniz aydınlatma armatürü çözümlerine elektrikticaret.com ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Kablo Kanalı Ölçüleri Nelerdir?

ElektrikTicaret.com’da sunulan kablo kanalları ; 50 mm (5cm) ‘den 300 mm’e (30 cm) genişliğe sahiptir. Sektörde en çok talep edilen kablo kanal genişliklerinde olan kablo kanallarını, ElektrikTicaret.com müşterilerine online olarak sunabilmekte ve online proje keşiflendirme aracı Proje-M ile tasarım yapabilmeyi mümkün kılmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kablo kanalı montajında destek sağlıyor musunuz?

Kablo kanalı montaj işlemlerinde elektrikticaret.com tarafından destek sağlanamamaktadır. Ancak bizlerle; 0850 225 32 32 nolu hat veya canlı destek alanından iletişime geçmeniz durumunda işlemleriniz özelinde önerilerde ve yönlendirmelerde bulunulabilmektedir.

Kablo kanalı montajı sırasında nelere dikkat etmeliyiz?

Kablo kanalı döşemesi sırasında ; kanalın önerilen askılama aralıklarında duvar veya tavana (1.5 metre) montajına, ek işlemlerinin uygun torkta yapılmasına ve direkt olarak yanıcı veya aşırı nemli ortamlarla temas etmemesine dikkat edilmesi önerilmektedir.

Fiyat bilgisi almak için ne yapmalıyım?

Kablo kanalı fiyat listesi online ortamda websitesinde yer almaktadır. Avantajlı fiyatlar , sezonsal kampanyalar ve diğer birçok promosyona ulaşmak için ücretsiz üyeliğinizi açabilirsiniz. Ayrıca projeniz özelinde yardımcı olabilmek için sağ alt köşede bulunan canlı destek alanından yazabilirsiniz.


Devamını OkuDaralt